Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

21 sierpnia 2020 r.
7:52

Kręcony w Lublinie film „Zieja” wchodzi do kin

Autor: Zdjęcie autora drs
6 1 A A
Zbigniew Zamachowski jako major bezpieki Adam Grosicki oraz Andrzej Seweryn jako ks. Jan Zieja.
Zbigniew Zamachowski jako major bezpieki Adam Grosicki oraz Andrzej Seweryn jako ks. Jan Zieja. (fot. WFDiF)

Dokładnie za tydzień zaczną się projekcje kręconego m.in. w Lublinie filmu „Zieja”, którego marcowe wejście do kin uniemożliwiła epidemia koronawirusa. Na ekranie zobaczymy szlachetną i „niedzisiejszą” postać duchownego oraz lubelskie zakamarki w niezbyt oczywistych rolach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tytułowym bohaterem filmu jest ks. Jan Zieja, który był świadkiem wojny polsko-bolszewickiej, w czasie II wojny światowej pełnił funkcję kapelana Szarych Szeregów i dostarczał Żydom fałszywe świadectwa chrztu, zaś w czasach PRL był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Zmarł niecały miesiąc przed upadkiem Muru Berlińskiego.

Ks. Zieja był postacią wierną przede wszystkim miłości do bliźniego, która była dla niego ważniejsza od narzuconych przez ludzi reguł, dlatego nie zawahał się np. przed udzieleniem katolickiego pogrzebu samobójczyni. Jego życiowym mottem były słowa „nigdy nie zabijaj nikogo”.

– Liczę na to, że może ten film przyczyni się do rozmowy, do dyskusji o polskim Kościele – mówił podczas marcowej premiery reżyser Robert Gliński. – Liczę, że taka nauka będzie z tego filmu wypływać, że trzeba szanować nawet kogoś, kto ma inne poglądy. Szanować kogoś, kto jest inny, wybaczać mu jego przewinienia i być jednocześnie otwartym na wszystko, co się dzieje wokół.

Zobacz także: Ekipa filmu pt. „Zieja

Bohatera filmu (w tej roli Andrzej Seweryn) poznamy podczas przesłuchania w 1977 r., gdy major bezpieki (grany przez Zbigniewa Zamachowskiego) będzie próbował wydobyć od 80-letniego księdza informacje o tym, skąd Komitet Obrony Robotników ma pieniądze na pomoc potrzebującym. Dla majora będzie szczególnie ważna sprawa, bo przesądzająca o jego pracy w służbach. Duchowny nie dość, że odmówi współpracy, to jeszcze będzie próbował ewangelizować majora.

Specyficzna rozmowa będzie się toczyć nad teczką ze zbieranymi przez lata informacjami o przeszłości księdza. Będzie to okazją do filmowej wędrówki przez życie ks. Ziei (młodego duchownego gra Mateusz Więcławek). Przez opowieść przewijają się takie postacie jak: Karol Wojtyła (w tej roli Lesław Żurek), prymas Stefan Wyszyński (zagrał go Tadeusz Bradecki) czy Jacek Kuroń (grany przez Jakuba Wieczorka).

Lublin wcielił się w tym filmie głównie w rolę powojennego Słupska, ale w jednej ze scen znad zakamarków naszego Starego Miasta znienacka wyłania się… Rzym. Ekipa filmowa gościła m.in. w klasztorze dominikanów, Archikatedrze, Muzeum Wsi Lubelskiej, na ul. Rybnej, Archidiakońskiej, Jezuickiej, Ku Farze, Złotej, Dominikańskiej, Niecałej oraz Bernardyńskiej i Agronomicznej.

Zobacz także: Lubelska premiera filmu Zieja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach upamiętnia to świetna okazja do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu
RZUĆ PATYKA

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu

Chcesz poznać potrzeby i zrozumieć swojego psa? Lubelska fundacja zaprasza na bezpłatne szkolenia behawioralne.

Podnogo – zwycięzcy sobotniej rywalizacji

Podnogo najlepsze w trzecim turnieju Podwórkowej Ligi 3x3

Podwórkowa Liga 3x3 to nowy projekt, którego twórcą jest AZS UMCS Lublin. To rozgrywki skierowane do wszystkich chętnych, a udział w nich jest bezpłatny. Dodatkowo, uczestnicy mogą liczyć na nagrody, poczęstunek i profesjonalną fotorelację. Głównym sponsorem Ligi Podwórkowej 3×3 jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

28-latek usłyszał aż 11 zarzutów

Totalna demolka na osiedlu. Niszczył wszystko wokół siebie

Czegoś takiego jeszcze na tym osiedlu nie widzieli. 28-letni mężczyzna wpadł w szał. Krzyczał, zniszczył drzwi, wyrzucał różne rzeczy przez okno, uszkodził kilka samochodów, groził, że wysadzi blok w powietrze.

¡Hola Barcelona! Z lubelskiego lotniska do kraju corridy

¡Hola Barcelona! Z lubelskiego lotniska do kraju corridy

Z lubelskiego lotniska będziemy mogli polecieć do stolicy Katalonii, czyli barwnej Barcelony. Pierwsze loty już na koniec marca 2025 roku.

IMGW ostrzega kierowców. Uważajcie na gołoledź

IMGW ostrzega kierowców. Uważajcie na gołoledź

Niebezpiecznie będzie dzisiaj po południu i w nocy na drogach całego regionu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego województwa ostrzeżenie o marznących opadach deszczu.

Skonfiskowano cztery nielegalne urządzenia
Lublin

Poszukiwany przy automatach. Nie będzie już grania na Lubartowskiej

Cztery nielegalnie działające automaty do gier skonfiskowali funkcjonariusze służby celno-skarbowej. Przy okazji zatrzymali mężczyznę, który doglądał biznesu. Był poszukiwany listem gończym.

„Mamy pasje, mamy talenty, jesteśmy ważni”. Niepełnosprawni artyści zawojowali scenę
galeria

„Mamy pasje, mamy talenty, jesteśmy ważni”. Niepełnosprawni artyści zawojowali scenę

Jesteście najwspanialszymi artystami – usłyszeli zanim wyszli na scenę. A później śpiewali, grali, wystawiali sztuki teatralne i zbierali gromkie oklaski. Kto? Uczestnicy Regionalnego Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Co nam w duszy gra…”.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30